Yaşamın artılarını, eksilere eklediğinizde elinizde ne kalıyor ? 

Kaç kez yaşamda eksiye düştünüz ?

İçinizde neleri ezdi geçirdi de sonra artıya geçtiniz.

Hangi konularda asla yapamam dediniz de hayat size zorundasın dedi.

Genelde hesaplarımızda gördüğümüz  eksi (-) bakiyeye başka bir bakış açısı getiriyorum bu sabah. Kabulünüz var ise devam edin.

En son eksi bakiye gördüğümde  geçen ay sonuydu. Parasal olarak geride kalmışım. Ödenecek borçlar, kartlar, okul masrafları maşallah 🙂 yaşadığımızın kanıtı. En çok da maske paraları gözüme çarptı 🙂 Sağlıklı olmak şart tabi ki. 

Ne oldu ? Dünyanın sonu mu geldi? Hayır. 

Hemen bir iş yarattım kendime.  O güne kadar aklımda olmayan bir iş üretmeye başladım. 

Eksi, beni önce paniğe, sonra üretime soktu ve eksi bakiye oldu sana eski bakiye.  Nasıl mı yaptım ? Sedaca 🙂

Yaşadığım hafif sarsıntılı panik havası geçtikten sonra oturup kendime sordum: “Eksi kadar artıya nasıl geçerim?” Sonra gelen cevaplara açtım kulaklarımı, bir bir sıralandı yapabileceklerim, o ana kadar aklıma gelmeyen fikirlerim… Hepsini dinledim tek tek.  Bu fikirler bende var ama ihtiyaç halinde ortaya çıkıyor. Sonra hemen “Yapabilirim” pelerinimi üzerime giyip çalışmaya başladım; yeni eğitim içerikleri hazırlama, videolar, tanıtımlar…  Aslında yaptığım olmayana odaklanmaktan çıkıp, olana odaklanmaktı. Ben onlara odaklandıkça, onlar da büyüdü.  Tıpkı Jüpiterin bereketi gibi.

Aslında bakiyesi eksi olan sadece hesaplar değil, yaşadığımız ilişkiler, kaybettiklerimiz, zaman geçmeden, artıya geçmek gayretinde olmamız gereken davranışlar.  Yaşam bereketimizi artıcak  sözlerimiz, hareketlerimiz

Eksiler, eskiler, artılar, var olanlar, olmayanlar, yarım kalanlar, tam olanlar…  

Hepsi hayatın birer bölümü aslında. 

Hayat dediğimiz şey tıpkı bir Netflix dizisine benziyor. Süratle geçiyor zaman. Kimi zaman eksileri eskiye çeviriyor, kimi zaman eskileri hep eksik bırakıyor. 

Eksi bakiye sadece banka hesaplarında değil ki; tamamlanmamış ilişkilerde, yarım kalmış çocukluklarda, yaşanmamış ergenlikte, bir türlü artıya geçemediğin anne baba ilişkilerinde… Hepsi hayatın ayrı bir bölümü.

Eksi ya da eski…

Biz neye odaklanıyoruz? 

Hayatımızın hangi bölümündeyiz? 

Kumandayı alıp bölümü hızlıca geçmek mi istiyoruz yoksa dikkatle izliyor muyuz? Anlam arama gayretimiz var mı ?

Ben her bölüm sonunda kendime soruyorum:  “Nasıl daha fazla sevgi dolu olabilirim?  Nasıl yaşam bereketimi arttırabilirim?  Nasıl kendimi daha fazla bilirim?”

Ben hayatımın “anlam arama” bölümündeyim. 

Siz kendi hayatınızda hangi bölüme geldiniz? 

Paylaşmak için Tıklayın:

Yorum yazın